Centrum informacji
Ozonowanie to sposób na odkażanie bez użycia środków chemicznych gdzie substancją odkażającą jest ozon, naturalnie występujący gaz o silnych właściwościach utleniających.
Ozonowanie idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie w bezpośrednim otoczeniu człowieka wymagana jest większa czystość mikrobiologiczna oraz uzyskanie środowiska wolnego od nieprzyjemnych zapachów i zagrażających zdrowiu patogenów.
Ozonowanie to doskonała i ekologiczna metoda, która nie tylko odkazi dom czy mieszkanie w którym przebywasz ale pozwoli Ci pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z Twojego otoczenia. Ozonowanie jest metodą bezpieczną, a jej główną zaletą jest fizyczne usuwanie brzydkich zapachów, a nie ich maskowanie.
Ozonowanie powietrza, obok ozonowania wody, dzięki swej skuteczności, jest ostatnio bardzo popularne. Zalety ozonu jako silnego utleniacza szeroko wykorzystuje branża motoryzacyjna. Ozonator umożliwia odgrzybianie klimatyzacji samochodowej oraz odkażenie całego wnętrza samochodu. Ozonowanie staje się również coraz bardziej powszechne w różnych dziedzinach naszego życia.
JAKIE SĄ WŁAŚCIWOŚCI OZONU?
Ozon, obok hydroksyli (wolnych rodników OH), jest jednym z najsilniejszych znanych utleniaczy występujących naturalnie – nie tylko chroni całe życie przed szkodliwym wpływem słonecznego promieniowania ultrafioletowego, ale także jest bardzo skuteczny w niszczeniu bakterii, grzybów i innych patogenów np. niektórych wirusów a także nieprzyjemnych zapachów.
Nazwa ozon pochodzi od greckiego słowa “ozein”, co oznacza “zapach”. Ozon to naturalnie występujący gaz, który jest czasami nazywany “aktywnym tlenem”. Ozon składa się z trzech atomów tlenu (O3), zamiast tradycyjnych dwóch z których składa się tlen (O2). Jako gaz jest koloru niebieskiego; obydwie jego formy ciekła (-112 ℃) i stała (193 ℃) są koloru ciemno niebieskiego.
Ozon obecny w górnych partiach atmosfery powoduje, że niebo ma błękitny kolor. Na wysokości 25 – 30 km ozon jest wytwarzany przez część widma słonecznego promieniowania ultrafioletowego – istnieje tam w postaci gazu w stężeniu 10 – 20 ppm (parts per milion). W tych stężeniach, ozon absorbuje promieniowanie ultrafioletowe, które mogłoby zagrozić życiu na ziemi. W pobliżu ziemi, w powietrzu którym oddychamy ozon występuje w bardzo niskich stężeniach (0,001 – 0,003 ppm) i powstaje naturalnie podczas burz na skutek uderzeń pioruna a także wytwarzany jest na przykład przez wodospady czy poprzez fale wzburzonej wody.
Ozon, jak tylko zostaje wytworzony przez ozonator i rozproszony w pomieszczeniu, natychmiast zaczyna zamieniać się spowrotem w tlen.
Proces ten zachodzi w kilku etapach, które zawierają między innymi: reakcje utleniania materiałów organicznych, takich jak zapachy czy dym, reakcje z patogenami jak bakterie, grzyby, wirusy itp., które ponownie zużywają ozon w reakacjach utleniania. Ze względu na fakt, że ozon reaguje z tymi i wieloma innym związkami, stężenie ozonu szybko spada. Dodatkowo ozon rozpada się termicznie, tj. wyższe temperatury powodują szybszą jego degradację niż niższe.
Kiedy większość związków jest już utleniona, powstaje pozostałość ozonu, której stężenie nie spada już tak szybko. Ta pozostałość ozonu ulega degradacji do tlenu zgodnie z czasem połowicznego rozpadu ozonu dla danego środowiska, w którym był on zastosowany. Typowe czasy połowiczengo rozpadu można sprawdzić w tabelach podanych w artykule na temat właściwości ozonu.
A zatem ozon, pomimo swojej siły, nie pozostaje zbyt dlugo w powietrzu. Spełnia swoją rolę, a następnie znika zmieniając się spowrotem w bezpieczny w tlen.
Ozonowanie niszczy pleśnie, grzyby i ich zarodniki, bakterie, niektóre wirusy, roztocza kurzu domowego a także nieprzyjemne zapachy w tym dymu papierosowego. Ozon może neutralizować również inne związki chemiczne np. toksyczne substancje budowlane.
GRZYBY I PLEŚNIE
Grzyby są powodem zapleśnienia ścian i zapachu stęchlizny. Wywołują też różne choroby w organizmach ludzi, zwierząt i roślin. Zagrzybienie jest najczęstszym powodem nieprzyjemnych zapachów z układów klimatyzacji. Ozon niszczy nie tylko same grzyby, ale również zarodniki i formy przetrwalnikowe skutecznie neutralizując zapachy przez nie wytwarzane.
ZAPACHY POCHODZENIA ORGANICZNEGO I NIEORGANICZNEGO
Ozonowanie usuwa zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego ( w tym również zapach dymu tytoniowego) niszcząc lotne cząstki, które przenoszą zapachy. Ozon nie kryje nieprzyjemnych zapachów lecz je usuwa. Odór papierosowy zawiera kilka tysięcy związków chemicznych – ozon powoduje, że utleniają się one do związków prostszych, mniej szkodliwych i nie posiadających ostrego zapachu.
DROBNOUSTROJE
Bakterie i wirusy są powodem wielu zakażeń i chorób. Działanie bakterii jest przyczyną rozkładu produktów spożywczych, które wydzielają przy tym nieprzyjemną woń. W zetknięciu z ozonem bakterie i ich przetrwalniki ulegają zniszczeniu nie powodując więcej zagrożenia.
ROZTOCZA
Roztocza należą do saprofitów, czyli organizmów odżywiających się martwą i złuszczoną materią organiczną. Roztocza występują więc tam, gdzie najczęściej przebywamy. Mogą być przyczyną ataków astmy czy alergii. Już niewielkie stężenie ozonu powoduje śmierć roztoczy i przeciwdziała ich rozmnażaniu.
PYŁKI KWIATOWE
Pyłki mogą powodować alergie, podrażnienia oczu, gardła czy nosa. Pod wpływem ozonu zawarte w pyłkach kwiatowych alergeny tracą swoje niepożądane właściwości.
TOKSYCZNE SUBSTANCJE ZAWARTE W MATERIAŁACH BUDOWLANYCH
Są to związki szczególnie niebezpieczne przy długotrwałej inhalacji ich oparów, a niektóre z nich posiadają właściwości rakotwórcze. Ozon powoduje rozpad pierścienia węglowego substancji zawartych w rozpuszczalnikach, lakierach organicznych, klejach itp. – niweluje ich zapach i szkodliwe działanie na organizmy ludzi i zwierząt.
INSEKTY I GRYZONIE
Regularne ozonowanie może odstraszać insekty typu karaluchy, prusaki, pająki, mole i gryzonie typu myszy, szczury (insekty i gryzonie wyczuwając ozon opuszczają dane pomieszczenie).
TLENEK WĘGLA (CZAD)
Tlenek węgla powstaje przy niecałkowitym spalaniu (na przykład gazu ziemnego). Jest to substancja bardzo niebezpieczna, silnie trująca, bezwonna. W kontakcie z ozonem czad utlenia się do znacznie mniej niebezpiecznego dwutlenku węgla.
Ozon jest coraz chętniej i powszechniej używany w różnych dziedzinach życia na całym świecie. Jednak ozonowanie w Polsce to wciąż nowa metoda, choć ciągle przybywa jej zwolenników. Najczęściej ozon wykorzystywany jest do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów, walki z alergenami takimi jak roztocza czy jako środek dezynfekujący i bakteriobójczy.
Ozonowanie doskonale sprawdza się tam gdzie zawiodły inne tradycyjne metody dezynfekcji, na przykład ozon w postaci gazowej dociera do najbardziej niedostępnych miejsc, których nie można odkazić za pomocą innych środków. Ozon, jako bardzo silny środek dezynfekujący (50 razy skuteczniejszy od chloru), jest substancją, której zastosowanie jest niemal nieograniczone.
usuwanie nieprzyjemnych zapachów – ozon usuwa dym papierosowy, zapach stęchlizny i pleśni, zapach kota i psa albo zapach potu bądź spalenizny
odkażanie – ozonowanie zabija różne patogeny oraz wywołane tym nieprzyjemne zapachy, na przykład po chorych osobach
ozonowanie to usuwanie alergenów – ozon zabija roztocza, grzyby, pleśń i inne drobnoustroje
ozonowanie to dezynsekcja i deratyzacja – ozon odstrasza szkodniki takie jak karaluchy, mrówki, mole, komary i gryzonie
odgrzybianie klimatyzacji – cząsteczki ozonu w popstaci gazowej docierają do najmniejszych zakamarków parownika klimatyzacji zabijajac grzyby i drobnoustroje które są powodem brzydkich zapachów
ozonowanie odkaża również całe wnętrze samochodu – ozon wnika głęboko w strukturę tapicerowanych siedzeń i kanap i utlenia znajdujące się tam bakterie, roztocza i przykre zapachy, których nie można zniszczyć innymi metodami. Już kilka sesji ozonowania zupełnie usuwa nawet zapach papierosów. Dzięki temu w samochodzie mamy świeże i czyste powietrze
Ozon jest dla nas szkodliwy ale tylko w wysokich stężeniach lub gdy wdychamy go przez dłuższy czas. Pomimo, że ozon w wysokich stężeniach jest toksyczny to ozonowanie jest metodą bezpieczną pod warunkiem, że jest przeprowadzone z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności.
Podobnie jak z innymi środkami czyszczącymi lub chemikaliami, gdy nie przestrzega się instrukcji stosowania, ozonowanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego ważne jest, żeby zabiegi ozonowania były wykonywane poprzez odpowiednio wyposażony i wyszkolony personel. Więcej informacji w artykule o zasadach bezpiecznego stosowania ozonu.
Ozon ma bardzo intensywny zapach i jest wyczuwalny przez człowieka już na poziomie stężeń, które nie są jeszcze w stanie nam zaszkodzić. W momencie, gdy zostaje wytworzony przez ozonator i rozproszony w pomieszczeniu, ozon rozkłada się z powrotem do czystego tlenu. Ozon więc, mimo swojej siły, nie jest trwały – wykonuje swoje zadanie i znika.
Dopuszczalne dla ludzi maksymalne stężenie ozonu w powietrzu działające przez 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień wynosi 0,2 mg/m3 lub w wartościach względnych 0,1 ppm. Zalecony poziom docelowy to 0,12 mg/m3, lub 0,06 ppm.
FIRMY I PRZEDSIĘBIORSTWA
• prowadzisz hotel, pensjonat lub jesteś właścicielem domku letniskowego i pragniesz usuwać z nich brzydkie zapachy np. potu, stęchlizny, dymu tytoniowego
• prowadzisz warsztat samochodowy, serwis klimatyzacji lub myjnię samochodową i planujesz oferować usługi ozonowania samochodów
• masz firmę sprzątającą, budowlaną czy zajmującą się osuszaniem budynków i masz zamiar wykonywać odgrzybianie i odkażanie pomieszczeń i infrastruktury
• jesteś właścicielem sklepu spożywczego, baru, restauracji czy kawiarni i chcesz ograniczać występowanie niebezpiecznych patogenów oraz nieprzyjemnych zapachów
• prowadzisz przedsiębiorstwo z sektora komunikacji publicznej i zamierzasz okresowo odkażać przestrzeń transportową swojej floty autobusowej
• masz firmę, która przewozi bądź magazynuje towary łatwopsujące się, warzywa czy owoce i musisz odkażać przestrzeń ładunkową pojazdów transportowych, chłodnie albo magazyny
OSOBY PRYWATNE I GOSPODARSTWA DOMOWE
• chcesz zmniejszyć w swoim otoczeniu ilość bakterii, zarodników grzybów, pleśni, roztoczy i innych patogenów np. niektórych wirusów
• jesteś posiadaczem auta ( okresowe odgrzybianie układów klimatyzacji, neutralizacja zapachów wnętrza)
• kupiłeś dom, mieszkanie, samochód i drażni Cię brzydki zapach który się w nim unosi np. dymu tytoniowego, stęchlizny itp.
• sprzedajesz dom, mieszkanie, samochód i chcesz nowego nabywcę wprowadzić do czystego odświeżonego wnętrza pozbawionego nieprzyjemnych zapachów
• zakończyłeś remont domu czy mieszkania i pozostał nieprzyjemny zapach farb, lakierów, rozpuszczalników itp.
• ktoś z domowników jest alergikiem i chcesz zmniejszyć ilość roztoczy czy innych alergenów w twoim domu i aucie
PLACÓWKI USŁUGOWE I UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
• jesteś właścicielem SPA, gabinetu odnowy biologicznej, salonu kosmetycznego czy fryzjerskiego i chcesz pozbywać się brzydkich zapachów, grzybów i bakterii z takich miejsc jak sauny, łaźnie, gabinety zabiegowe i masażu i inne
• prowadzisz prywatny gabinet lekarski, stomatologiczny, czy weterynaryjny i dbasz o to żeby ograniczyć ryzyko infekcji i zakażeń
• zarządzasz placówką oświatową np. żłobkiem, przedszkolem, szkołą i pragniesz zapobiegać epidemiom wśród dzieci w okresach wzmożonej zachorowalności i dbać o to żeby przebywały w czystym i zdrowym otoczeniu
POMIESZCZENIA BIUROWE I USŁUGOWO-UŻYTKOWE
• jesteś właścicielem biura i chcesz zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników poprzez ograniczenie liczyby bakterii, grzybów i innych patogenów oraz nieprzyjemnych zapachów
• zarządzasz biurowcem lub innym budynkiem w którym znajdują się miejsca przeznaczone do palenia tytoniu, tzw. palarnie i planujesz okresowo niwelować uciążliwy zapach dymu
Ozonowanie skutecznie eliminuje zapachy zarówno pochodzenia organicznego jak i nieorganicznego, w tym również zapach dymu tytoniowego. Ozon nie maskuje brzydkich zapachów lecz je usuwa wchodząc w reakcję z lotnymi cząsteczkami, które przenoszą zapachy, powodując ich rozpad.
Prawidłowo wykonane ozonowanie niszczy (utlenia) również źródło nieprzyjemnych zapachów a więc raz usunięty zapach więcej już nie powróci.
Jeżeli jednak nie została usunięta przyczyna powstawania źródła zapachu to może on po jakimś czasie powrócić. Na przykład, gdy wilgoć cały czas gromadzi się w pomieszczeniu, to po jakimś czasie znów pojawią się grzyby i pleśnie, które wywołują zapach stęchlizny (cały czas mają bowiem idealne środowisko do rozwoju).
Ozonatory OZONEONE są profesjonalnymi urządzeniami mogącymi wytwarzać wysokie stężenia ozonu. Stężenia te są znacznie większe niż dopuszczalne dla otoczenia, w którym możemy przebywać. Z uwagi więc na wysoką wydajność naszych ozonatorów konieczne jest zachowanie niezbędnych środków ostrożności podczas ich użytkowania.
Ozon w wysokich stężeniach lub długo wdychany jest silnie toksyczny! Ze względów bezpieczeństwa ozonowanie powinno być wykonywane poprzez wykwalifikowany personel z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Osobom chcącym wykonywać zabiegi ozonowania zlecamy odbycie specjalistycznego szkolenia lub zaznajomienie się z odpowiednią literaturą.
Wszystkie produkowane przez naszą firmę ozonatory są zgodne z wymaganiami i przepisami Unii Europejskiej. Mają też wymagane w swojej klasie zabezpieczenia. Jednak warunkiem bezpiecznego ich stosowania jest umiejętne ich używanie.
• W ozonowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta, a w przypadku gdy zachodzi taka konieczność należy czas przebywania w nim skrócić do minimum i stosować ubrania ochronne oraz maski ochronne dla dróg oddechowych i oczu wraz z odpowiednim pochłaniaczem.
• Nie wolno stosować ozonu w środowisku gazów palnych lub materiałów wybuchowych.
• W ozonowanym pomieszczeniu zabrania się palenia tytoniu, pracy z otwartym ogniem, pracy z narzędziami, które powodują płomień lub iskrę, pracy przy użyciu przy użyciu olejów i smarów lub pozostawiania obiektów zabrudzonych olejem lub smarem.
• Ozonowanie nie powinno być wykonywane przez ludzi z zaburzeniami węchu.
• Przed wejściem do ozonowanego pomieszczenia musi zostać umieszczona dobrze widoczna tabliczka z napisem: WSTĘP WZBRONIONY – ODKAŻANIE.
• Po zakończeniu zabiegu ozonowania, pomieszczenie należy przewietrzyć przez okres od 15 do 30 minut, i najlepiej nie wchodzić do niego wcześniej niż po upływie 2 godzin od zakończenia odkażania.
• Nigdy nie należy produkować więcej ozonu, niż jest to potrzebne dla danego zastosowania.
• Operator urządzenia jest odpowiedzialny za jego eksploatacje i zachowanie środków ostrożności.
• Krótkotrwałe wdychanie ozonu w wysokich stężeniach jak i długotrwałe wdychanie ozonu w niższych stężeniach może spowodować negatywne skutki fizjologiczne. Nie wolno wdychać ozonu bezpośrednio z generatora ozonu.
Producent nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub uszkodzenia ciała wyrządzone przez generator ozonu, które mogą powstać na skutek nieprawidłowego użycia go przez użytkownika. Użytkownik jest odpowiedzialny za zapewnienie, że ozonator jest prawidłowo obsługiwany i przechowywany.