Na czym polega ozonowanie

Na czym polega ozonowanie

Na czym polega ozonowanie

i jakie są jego zalety?

Ozonowanie jest jednym z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod dezynfekcji i oczyszczania pomieszczeń bez używania jakikolwiek chemii. Technika ta staje się bardzo popularna zwłaszcza w obecnym czasie. Wykorzystywana była do niedawna w miejscach użyteczności publicznej oraz w zakładach pracy czy magazynach. Jednak ze względu na obecną sytuację na świecie coraz więcej osób decyduje się na ozonowanie swoich mieszkań.

Ozonowanie obiektów

W technice ozonowania wykorzystywany jest ozon, który charakteryzuje się tym, że jest gazem o niskiej trwałości, posiada właściwości niepalne i z łatwością rozpuszcza się w wodzie. Ze względu na to, że ozon cechuje się wysokim stopniem toksyczności oraz właściwościami aseptycznymi, lepiej ozonowanie obiektów skierować do specjalistycznych ekip posiadających uprawnienia, certyfikaty oraz atesty używanych sprzętów.

Samo ozonowanie polega na wykorzystanie reakcji chemicznej ozonu ze związkami organicznymi szkodliwymi dla ludzi, które naturalnie znajdują się w powietrzu. Są nimi różnego rodzaje pleśnie, grzyby (również ich zarodniki), drobnoustroje, do których należą bakterie, wirusy czy roztocza. Co ciekawe, reakcję ozonowania możemy również zauważyć w naturalnym środowisku, zwłaszcza po burzy, kiedy to zwiększa się stężenie ozonu w powietrzu.

Ozonowanie obiektów najczęściej wykonuje się za pomocą specjalnych generatorów ozonu. Ozon powoduje naturalne zniszczenie szkodliwych substancji i skutecznie eliminuje je z powietrza. W czasie rozkładu cząsteczki ozonu uwalniają tlen, które to łączą się ze wspomnianymi związkami i powodują ich neutralizowanie.

Jakie są zalety ozonowania?

Dowiedziałeś się już na czym polega ozonowanie obiektów. Dlaczego ta metoda staje się coraz bardziej popularna i wykorzystywana jest nawet w prywatnych mieszkaniach? Popularność tej metody zawdzięcza przede wszystkim dzięki:

  • Metoda ta niemal w 100% eliminuje z powietrza wszelkie alergeny powodujące reakcje uczuleniowe oraz drobnoustroje chorobotwórcze.
  • Ozonowanie stosuje się także w odświeżaniu zakażonego powietrza oraz w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu zarówno pochodzenia naturalnego, ale i sztucznego.
  • Regularne ozonowanie obiektów sprawia, że dane pomieszczenia są znacznie czystsze, świeże oraz pozbawione wszelkich związków szkodliwych dla ludzkiego zdrowia. Przez co ozonowane miejsca stają się bardziej bezpieczne zwłaszcza dla dzieci, osób starszych czy ludzi z obniżoną odpornością, które to są szczególnie narażone na negatywny wpływ różnego rodzaju substancji.
  • Ozonowanie pomieszczeń świetnie sprawdzi się dla ludzi z chorobami przewlekłymi. Dzięki wyjątkowo czystszemu oraz bogatszemu w dobroczynne substancje powietrzu znacznie lepiej się oddycha, a same problemy zdrowotne w mniejszym stopniu przeszkadzają.

Mamy nadzieję, że skutecznie przekonaliśmy Cię do ozonowania. Jest to proces bardzo korzystny zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Warto na zakończenie wspomnieć, że wykorzystywany ozon w pomieszczeniu powinien być w odpowiednim stężeniu. Zbyt duża ilość gazu na metr kwadratowy może zaszkodzić naszemu zdrowiu, dlatego ważne jest, aby posłużyć się specjalistycznym sprzętem, do którego zapoznania zachęcamy na naszej stronie internetowej.

One Comment
  1. Bardzo pomocny artykuł. Osoba, która dopiero wchodzi w temat ozonowania może wyciągnąć z niego wiele przydatnych informacji.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *